Jak dobrać osłony okienne do różnych typów pomieszczeń w domu?

Jak dobrać osłony okienne do różnych typów pomieszczeń w domu?

Okna są niezwykle istotne w każdym budynku, ale równie ważne są ich osłony. To one pozwalają bowiem na regulację wpadania światła, ochronę prywatności, a nawet mogą wpływać na temperaturę panującą w pomieszczeniu. Ponadto w wielu przypadkach spełniają funkcję dekoracyjną. Obecnie wybór różnego rodzaju osłon jest spory. Jak dopasować więc odpowiednie modele do danego pomieszczenia? Zobacz nasze rady dotyczące tego, które osłony sprawdzą się w kuchni, łazience, gabinecie bądź jeszcze innych częściach domu. W poniższym poradniku postaramy się pomóc w tym wyborze. Zapraszamy do lektury.

Jakie osłony zamontować w kuchni?

Dobór odpowiednich osłon do kuchni może być problematyczny ze względu na specyficzne warunki, jakie panują w tym pomieszczeniu. To tam bowiem gotujemy, przez co powstaje para wodna, unoszą się intensywne zapachy oraz mogą powstawać tłuste osady. Przeznaczone do kuchni modele muszą być więc odporne na wilgoć, niepochłaniające aromatów, a także łatwe w utrzymaniu czystości.

Jednym z najrozsądniejszych wyborów do kuchni są żaluzje aluminiowe. Pozostają one odporne na wilgoć, a do tego cechują się łatwością w czyszczeniu. Dzięki temu, że łatwo nimi sterować, bez problemu można dopasować przepuszczalność światła oraz stopień ochrony prywatności. Poza aluminiowymi modelami można w ofercie znaleźć też żaluzje bambusowe lub drewniane, ale tutaj ze względów opisanych powyżej nie są zbytnio zalecane do pomieszczeń kuchennych.

Jedną z możliwości są również rolety rzymskie oraz często wybierane przez naszych Klientów plisy, które pięknie się prezentują i wnoszą wiele uroku do wnętrza. Dodatkową zaletą rolet rzymskich jest to, że można je prać, dzięki czemu utrzymanie czystości oraz świeżości nie będzie stanowiło większego problemu.

Osłony w kuchni

Dobieranie osłon do łazienki

Poza kuchnią kolejnym problematycznym w doborze osłon okiennych pomieszczeniem jest łazienka. Panuje w niej wysoka wilgotność i wymagana jest dobra ochrona prywatności. Nie sprawdzą się tu więc osłony stworzone z chłonących wodę bądź cienkich, przezroczystych materiałów. Podobnie jak w przypadku kuchni, dobrym wyborem mogą być odporne na wilgoć żaluzje aluminiowe. Poza tym wartym do rozważenia wyborem są plisy, które można ustawiać według potrzeb, ale z zaznaczeniem, że nie są odporne na wilgoć. Takie dostosowywanie do sytuacji jest bardzo przydatne w łazience. Zawsze należy wybierać produkty wysokiej jakości, dzięki temu bowiem można być spokojnym o ich trwałość.

Dobieranie osłon do łazienki

No dobry sen – osłony do sypialni

Jakościowy sen jest ważny dla samopoczucia, a nawet dla zdrowia. Odpowiednie osłony okienne w sypialni mają więc ogromne znaczenie, gdyż wpadające do niej światło może istotnie zakłócić odpoczynek. Możliwości w wyborze rodzaju osłon jest wiele, a głównym czynnikiem są upodabnia oraz dopasowanie do wystroju. W sypialni nie panują bowiem żadne trudne warunki, które mógłby uniemożliwić instalację konkretnego typu produktu do zacienienia, tak jak ma to miejsce w przypadku kuchni czy łazienki.

Jednym z dobrych pomysłów na zasłonięcie okien w sypialni są klasyczne zasłony. W ich przypadku warto jednak wybierać te z podszewką zaciemniającą, która skutecznie będzie chronić przed promieniami słonecznymi. Jeśli chcemy, aby nasza sypialnia odznaczała się przytulną atmosferą, dobrze jest wybrać ciężkie i grube kotary w stonowanych kolorach. Kolejna idealna do sypialni propozycja, która pozwoli stworzyć niezwykły klimat, to rolety rzymskie. Te wyjątkowe osłony łączą w sobie niebanalną estetykę oraz łatwość w obsłudze – mechanizm pozwala bezproblemowo je zwijać i rozwijać. Doskonale sprawdzą się w każdej sypialni, której chcemy nadać odrobinę romantycznego charakteru.

Dobrą opcją do sypialni są też rolety materiałowe – klasyczne lub dzień i noc. Jeśli zostaną odpowiednio dobrane kolorystycznie, staną się prawdziwą ozdobą okna. Tego typu osłony mogą obejmować całą wnękę okienną bądź tylko szybę. Ta druga opcja przypomina plisy, które także doskonale spisują się w sypialni. Zarówno w przypadku rolet materiałowych, dzień noc, jak i plis, podobnie jak w przypadku poprzednich propozycji do sypialni, warto wybrać modele z materiałów zaciemniających.

Czy w sypialni można zainstalować żaluzje? Jak najbardziej! Najlepszym wyborem w przypadku tej przestrzeni będą te drewniane lub bambusowe. Tego typu rozwiązania sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach – naturalny wygląd jest bowiem ponadczasowy. Drewniane bądź bambusowe żaluzje będą też doskonałą alternatywą do małych sypialni, w których nie ma miejsca na zajmujące sporo przestrzeni zasłony.

No dobry sen – osłony do sypialni

Osłony okienne w salonie

Przy wyborze osłon okiennych do salonu należy pamiętać, że mają one chronić przed wpadaniem nadmiaru światła, które mogłoby zakłócić odpoczynek na kanapie czy oglądanie telewizji. Świecenie wprost w ekran powoduje bowiem spory dyskomfort i uniemożliwia cieszenie się oglądanym filmem lub programem.

Do salonu pasują zarówno tradycyjne zasłony, różnego rodzaju rolety, jak i żaluzje czy plisy. To, jaki rodzaj osłon dobierzemy do tego typu pomieszczenia, zależy głównie od panującego w nim stylu, możliwości związanych ze specyfiką salonu czy też od indywidualnych preferencji. Dzięki bogatej ofercie kolorystycznej każdy znajdzie model osłon dopasowany do potrzeb. Warto jednak dobrze przemyśleć tę decyzję, gdyż tego rodzaju produkty pozostaną z nami raczej na długo.

Osłony okienne w salonie

Pokój dziecięcy – jakie wybrać osłony?

W przypadku pokoju dziecięcego ważne jest, by osłony zapewniały zarówno duży dopływ świata, jak i dawały możliwość zaciemnienia pomieszczenia. Dzięki temu można stworzyć przestrzeń do zabawy oraz do wypoczynku. Ponadto osłony powinny być atrakcyjne dla dziecięcego oka. Mile widziane są więc kolorowe, a także wzorzyste modele. Dobrym pomysłem będą rolety materiałowe lub dzień i noc. Najlepiej jest sięgnąć po te stworzone z antystatycznych materiałów, które są odporne na kurz. W pokoju malucha sprawdzą się też rolety rzymskie i fikuśne zasłony, a w przypadku minimalistycznych wnętrz można wybrać żaluzje bądź plisy.

Pokój dziecięcy – jakie wybrać osłony?

Komfortowy gabinet – jak zaaranżować wnękę okienną?

Home office się stał popularną formą pracy, dlatego w wielu domach jednym z ważniejszych pomieszczeń jest gabinet. Pokój tego typu musi być odpowiednio oświetlony, by zapewniać komfortowe warunki do pracy. Najlepiej jest korzystać z naturalnego światła dziennego, dlatego dobór odpowiednich osłon okiennych jest bardzo ważny. Warto wybrać warianty umożliwiające dozowanie przepływu światła, by móc swobodnie dostosowywać je do potrzeb – rolety dzień i noc, plisy czy żaluzje będą do tego idealne. W przypadku tych ostatnich równie dobrze sprawdzą się aluminiowe, bambusowe oraz drewniane. Ciekawym pomysłem do biura domowego są też verticale, czyli żaluzje pionowe. To rozwiązanie znane jest raczej z biurowców, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je także w domowym gabinecie.

Komfortowy gabinet – jak zaaranżować wnękę okienną?

Wybór odpowiednich osłon okiennych to bardzo ważna kwestia podczas prac wykończeniowych w domu. Obecnie rynek daje sporo możliwości, dzięki którym można zrealizować swoją wizję dotyczącą wyglądu danych pomieszczeń oraz zapewnić sobie komfort życia. Bez względu na wybór konkretnych modeli ważne jest dopasowanie ich rozmiaru, dlatego dobrze jest zdecydować się na osłony na wymiar.